Prostatos ligos > Gerybinė prostatos hiperplazija
Prostatos ligos
Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija?
Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – tai būklė, kurios metu paveikiama vyro priešinė liauka (prostata). Prostata – tai liauka, kuri yra tarp šlapimo pūslės ir šlaplės (kuria šlapimas nuteka iš šlapimo pūslės). Vyrui senėjant, prostata pamažu didėja. Liaukai padidėjus iki tam tikro dydžio, ji gali pradėti spausti šlaplę ir todėl šlapimo srovė lėtėja ir silpnėja. Žodis "gerybinė" reiškia tai, kad padidėjimas nėra dėl vėžinio proceso ar infekcijos. "Hiperplazija" reiškia padidėjimą.
Kokie yra GPH simptomai?
Dauguma GPH simptomų vystosi palaipsniui. Vienas jų yra poreikis keltis šlapintis naktį. Kitas simptomas - dažnesnis poreikis šlapintis dieną. Gali taip pat atsirasti sunkumas pradėti šlapintis ir varvėjimas pabaigus šlapintis. Gali sumažėti šlapimo srovės stiprumas ir trajektorija.
Šiuos simptomus gali sukelti ne tik GPH. Tai gali būti ir dėl sunkesnių ligų, tokių kaip šlapimo pūslės infekcija ar vėžys. Apie pastebėtus simptomus reikia pasakyti gydytojui, kad būtų paskirti tyrimai, reikalingi priežasties nustatymui.
Laiku nepradėjus gydyti GPH ir ligai progresuojant (palaipsniui didėjant prostatai), kyla ūmaus šlapimo susilaikymo rizika arba nelieka kitos išeities kaip tik operacinis gydymas. Ūmus šlapimo susilaikymas - tai būklė, kada visiškai nepavyksta pasišlapinti netgi tuo atveju, kai šlapimo pūslė būna pilna. Dėl šios GPH komplikacijos taip pat gali tekti atlikti prostatos chirurginę operaciją.
Kaip gydytojas nusprendžia, kad man yra GPH?
Po to, kai gydytojas detaliai išsiaiškina simptomus, sekantis žingsnis yra rektalinis tyrimas. Jo metu gydytojas užsidėjęs guminę pirštinę patikrina prostatą įvedęs pirštą į tiesiąją žarną ir apčiuopdamas prostatos paviršių. Šio tyrimo metu galima įvertinti prostatos dydį.
Tam, kad įsitikintų, jog simptomų priežastis nėra piktybinis susirgimas, gydytojas dar gali paskirti šlapimo, kraujo tyrimus, ultragarsinį tyrimą arba prostatos biopsiją (biopsijos metu adata paimami prostatos audinio mėginiai ištyrimui laboratorijoje).
Kaip gydytojas gydo GPH?
Kai gydytojas įsitikina, kad Jūsų simptomai yra sukelti GPH, jis ar ji gali rekomenduoti vienokį ar kitokį gydymą. Kai kuriais atvejais, gydytojas gali neskirti vaistų, o patarti palaukti ir stebėti, ar simptomai neblogėja. Toks sprendimas tinkamiausias vyrams, kurių ligos simptomai lengvi ir nesukelia didelio diskomforto. Simptomams ėmus stiprėti, turėtumėte vėl apsilankyti pas gydytoją, kadangi gali prireikti aktyvesnio gydymo. Bendros rekomendacijos mėginant palengvinti ligos simptomus nedaug pakeitus gyvenimo įpročius:
- venkite alkoholinių gėrimų arba gėrimų su kofeinu;
- stenkitės negerti skysčių vėlai vakare;
- valgykite daugiau vaisių ir skaidulinio maisto;
- atkreipkite dėmesį į problematiškiausią laiką, kai paprastai prireikia dažnai arba skubiai nusišlapinti, ir, iki to laiko likus dviem trims valandoms, gerkite mažiau skysčių;
- praėjus kelioms minutėms po nusišlapinimo, bandykite vėl nusišlapinti, kad šlapimo pūslė visiškai ištuštėtų;
- treniruokite šlapimo pūslę – prieš šlapindamasis stenkitės kuo ilgiau sulaikyti šlapimą.
Jei simptomai blogėja, gydytojas gali skirti kitokį gydymą.
GPH gydymas vaistais
GPH galima gydyti vaistais. Vieni vaistai, 5-alfa reduktazės inhibitoriai, blokuoja hormoną, kuris verčia didėti prostatą. Tokiu būdu lengvėja simptomai ir mažėja komplikacijų rizika, pvz., kad ateityje susilaikys šlapimas ar teks operuoti prostatą. Kitos rūšies vaistai, vadinami alfa blokatoriais, taip pat gali palengvinti GPH simptomus, bet nestabdo prostatos didėjimo. Gydytojas, įvertinęs simptomus ir tyrimų rezultatus, kontraindikacijas ir galimus nepageidaujamus reiškinius, parenka tinkamiausią gydymą vienu vaistu ar abiejų rūšių vaistų deriniu.
Nors gydyti vaistažolių preparatais Europos urologų asociacija šiuo metu nerekomenduoja, kai kuriose šalyse šie vaistai naudojami GPH simptomams lengvinti.
Chirurginis gydymas
Šis sprendimas gali būti tinkamas vyrams, kurių simptomai, net ir gydant medikamentais, toliau sunkėja, arba kuriems pasireiškia komplikacijų. Gydytojas rekomenduos geriausią chirurginį gydymą, atitinkantį paciento būklę ir poreikius. Operuojant gerybinę prostatos hiperplaziją, paprastai atliekama regioninė nejautra, po intervencijos reikia kurį laiką pabūti ligoninėje.
Dažniausiai atliekama procedūra – vadinamoji transuretrinė prostatos rezekcija (TURP). Į šlaplę įstatomas plonas vamzdelis ir išvešėjusi prostatos dalis išpjaunama mažais gabalėliais, naudojant specialias kilpas. Kita chirurginė procedūra – atviroji prostatektomija, kai prostata šalinama padarius pjūvį apatinėje pilvo dalyje. Tam tikrais atvejais gali būti taikomos minimaliai invazinės procedūros bei naudojami kiti invaziniai gydymo būdai. Minimaliai invazinis gydymas reiškia, kad nereikia „pilnos operacijos", kada šalinama prostata, o tik sunaikinamas (pvz., karščiu) prostatos audinys, esantis prie šlaplės ir ją spaudžiantis.
Gerybinė prostatos hiperplazija - proresuojanti, bet valdoma
Jeigu jūs – vyras, šios ligos veikiausiai neišvengsite. Prostatos gerybinis išvešėjimas užklumpa faktiškai visus, ir kuo esate vyresnis – tuo didesnė rizika. Pirmuosius prostatos gerybinio išvešėjimo požymius dauguma vyrų pajunta apie penkiasdešimtuosius metus. Tampa sunku nusišlapinti, nors pūslė – pilna, atsiranda dažnesnis poreikis eiti į tualetą, susilpnėja šlapimo srovė, kamuoja deginimo pojūtis šlapinantis, kiti reiškiniai.
Vyrų prostatos išvešėjimas apkartina ir moterų gyvenimą Daugiau...